Jak dbać o skórę dziecka?

Jeśli pośladki dziecka jest czerwona i obolała, prawdopodobnie ma odparzenie pieluszkowe. Chociaż może to być nieprzyjemne dla dziecka, zwykle jest bardzo łatwe do wyleczenia, a kilka prostych środków może pomóc zapobiec ponownemu wystąpieniu.

Jaka jest częstość występowania?

Odparzenia pieluszkowe są częstym problemem. W rzeczywistości szacuje się, że jedno na troje dzieci cierpi na odparzenia pieluszkowe w dowolnym momencie. Chociaż może to wystąpić w każdym wieku, gdy dziecko jest w pieluchach, najczęściej występuje między 6 a 18 miesiącem życia. Wysypka pieluszkowa występuje rzadziej u noworodków. Skóra w okolicy pośladków może być: czerwona i opuchnięta, ciepła w dotyku i błyszcząca. Jeśli wysypka nie ustępuje, mogą tworzyć się małe pęcherze lub łuski. Odparzenia pieluszkowe mogą podrażniać  genitalia dziecka, wewnętrzną stronę ud i górę. Może zacząć się od kilku małych plamek, które rozprzestrzeniają się podczas kilku zmian pieluchy lub może pojawić się znikąd. Nie trzeba się martwić łagodną wysypką. Jeśli jednak jest to bolesne, należy bezzwłocznie użyć kosmetyków łagodzących. 

Co powoduje wysypkę pieluszkową i jak jej zapobiegać?

Nawet najbardziej chłonna pieluszka pozostawia skórę dziecka wilgotną. Główną przyczyną wysypki jest kontakt z moczem lub kupą, które zmiękczają i uszkadzają zewnętrzną warstwę skóry dziecka. Wysypka pieluszkowa jest bardziej prawdopodobna, jeśli dziecko jest pozostawione w mokrej lub brudnej pieluszce przez długi czas. Nawet jeśli dzieci z wrażliwą skórą są w czystych, zwykłych pieluchach, mogą dostać wysypki pieluszkowej. Swędzenie skóry dziecka może być również spowodowane tarciem pieluchy. Inne zmienne mogą również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki pieluszkowej u dziecka.  Odparzenie pieluszkowe jest częste u dzieci z biegunką. Ponieważ związki w kupce, które mogą podrażniać skórę dziecka, znane jako enzymy, są bardziej aktywne w kupce płynnej niż w zdrowej kupce, płynna kupa jest bardziej drażniąca dla skóry dziecka.

Co jeszcze wpływa na podrażnienie?

  • Infekcja grzybicza, może czasami powodować wysypkę pieluszkową. Przyjmowanie antybiotyków zwiększa ryzyko kandydozy. 
  • pleśniawki w ustach. Nawet jeśli dziecko nie przyjmuje antybiotyków, nadal może mieć wysypkę grzybiczą. Pleśniawka jamy ustnej w niektórych sytuacjach infekuje obszar pieluchy, ponieważ grzyb przechodzi przez przewód pokarmowy i dostaje się do stolca.
  • Alergie. Reakcja alergiczna na produkt, który miał kontakt z pośladkami dziecka, taki jak określony rodzaj pieluchy, pachnące chusteczki dla niemowląt lub detergent używany do prania pieluch wielorazowych, może powodować wysypkę pieluszkową. 
  • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to termin medyczny określający ten stan. Kiedy wysypka pojawia się zaraz po przejściu na nowy produkt, czasami łatwo jest ustalić, co spowodowało reakcję. Jednak w niektórych przypadkach znalezienie przyczyny może zająć więcej czasu. 
  • Również alergia lub nietolerancja pokarmowa może czasami powodować nawracające wysypki pieluszkowe.

Jaki jest najlepszy sposób leczenia wysypki pieluszkowej u dziecka?

Można samodzielnie leczyć wysypkę pieluszkową dziecka, jeśli jest łagodna i nie wydaje się jej przeszkadzać. Zmieniać dziecku pieluchę co trzy do czterech godzin lub gdy tylko zrobi kupę lub siusiu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Warto wybrać pieluchę superchłonną, aby ograniczyć ilość wilgoci w pobliżu skóry dziecka. Znak + na pieluchach jednorazowych oznacza, że są one bardziej chłonne. Używając pieluch z tkaniny, warto użyć wkładki wzmacniającej i trzymać się z dala od plastikowych okładów na pieluchy. Mogą pogorszyć wysypkę, zatrzymując wilgoć. Trzeba się upewnić, że używa się odpowiedniego rozmiaru pieluchy dla dziecka. Ciasna pielucha zatrzymuje więcej wilgoci w skórze dziecka, podczas gdy luźna pielucha nie wchłania wystarczającej ilości wilgoci. 

(Visited 32 times, 1 visits today)