Co na odkażenie rany?

Odkażanie ran to jedna z tych czynności, o której nie powinno się pod żadnym pozorem zapominać podczas opatrywania. Do tej pory uważałeś/łaś, że najlepszym środkiem dezynfekującym jest woda utleniona? Nic bardziej mylnego! Dowiedz się razem z nami jakie środki i płyny antyseptyczny najbezpieczniej jest wybierać i jaki w zasadzie powinien być opatrunek osłaniający!

Na początku warto przypomnieć, że rana to nic innego jak przerwanie ciągłości skóry, a niejednokrotnie również tkanek podskórnych. Warto pamiętać również o tym, że przez uszkodzoną tkankę do wewnątrz organizmu mogą dostać się drobnoustroje, które wywołują zakażenie, spośród których najgroźniejsze wydają się: tężec, zgorzel gazowa i wścieklizna. To właśnie dlatego tak ważna jest zastosowanie odpowiedniego środka odkażającego. 

Według zaleceń specjalistów najbezpieczniejsze jest odkażanie ran za pomocą za pomocą środków antyseptycznych na bazie oktenidyny. Oprócz tego, że skutecznie zwalczają drobnoustroje, nie podrażniają również skóry i tkanek podskórnych. Działają one przez 1 minutę po nałożeniu na ranę. 

Poza płynami do przemywania ran na rynku dostępne są również plastry odkażające! To ciekawa alternatywa dla stosowania klasycznych środków dezynfekujących. Opatrunki takie dzięki zawartości substancji PHMB niszczą drobnoustroje i obniżają poziom pH. 

Opatrunki specjalistyczne na rany 

Po dokładnym oczyszczeniu należy zaaplikować opatrunek osłaniający. Jakie specjalistyczne opatrunki na rany są w szczególności rekomendowane? Jedną z możliwości są opatrunki ze srebrem to doskonała opcja w przypadku ran do których wdała się infekcja. Z kolei opatrunki hydrowłókniste zalecane są do stosowania rany głębokie. Nie sposób nie wspomnieć również o opatrunkach w żelu rekomendowane stosowania w zasadzie  na każdą ranę. Doskonale sprawdzą się, gdy rana potrzebuje nawilżenia oraz oczyszczenia.

(Visited 78 times, 1 visits today)