Atopowe zapalenie skóry – czym jest?

Istnieje wiele chorób cywilizacyjnych, o których mówi się coraz częściej. Można jednak odnieść wrażenie, że bagatelizowane są choroby alergiczne. Warto zwrócić uwagę, że liczba chorób alergicznych niezwykle dynamicznie się zwiększa. Jedną z grup chorób alergicznych jest atopia, a wśród niej atopowe zapalenie skóry, dla której dedykowane są dermokosmetyki Dexeryl.

Jak powstaje atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która ma podłoże genetyczne. Dziedziczona jest jednak nie sama choroba, lecz skłonność do jej wystąpienia.

Przyczyną choroby jest zaburzenie funkcjonowania układu odpornościowego organizmu. W efekcie tego niewielkie dawki alergenów (antygenów) mogą wywołać reakcję immunologiczną. Nieprawidłowa cytofizjologia komórek Langerhansa, które zlokalizowane są w skórze, prowadzi do pobudzenia limfocytów B, które produkują duże ilości przeciwciał IgE. Immunoglobuliny klasy E łączą się z alergenami i pobudzają komórki tuczne do degranulacji. Powoduje to uwolnienie mediatorów odpowiedzialnych za objawy.

Jakie objawy ma atopowe zapalenie skóry?

Zgodnie z nazwą choroby, objawy obejmują głównie skórę. Alergia ta prowadzi do zaczerwienienia. Dodatkowymi objawami jest swędzenie oraz suchość i nadmierne łuszczenie się naskórka. Chorym często towarzyszą infekcje bakteryjne skóry. Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry w niektórych miejscach jest nieprawidłowo gruba. Wynika to z nadmiernej rozbudowy warstwy naskórka. Takie zgrubienia obserwuje się głównie w okolicach zgięć łokci, kolan oraz w okolicach twarzy.

Atopowemu zapaleniu skóry mogą towarzyszyć inne choroby alergiczne. Często obserwuje się astmę oskrzelową. Jest to choroba, która prowadzi do zmniejszenia światła dróg oddechowych. Wynika to z przewlekłego stanu zapalnego. U chorych na atopowe zapalenie skóry częściej niż u zdrowych osób występuje także katar sienny, zarówno w formie przejściowej jak i przewlekłej.

Twarz chorych posiada charakterystyczną cechę. Jest to niewielki fałd skórny zlokalizowany poniżej dolnej powieki oka. Jest to tzw. objaw Dennie-Morgana. U chorych często występuje także zapalenie spojówek.

Czy atopowego zapalenie skóry można uniknąć?

Atopowe zapalenie skóry to choroba mająca podłoże genetyczne. Jej ujawnienie się, jest jednak zależne od czynników środowiskowych. Osobom, u których zaobserwuje się pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry, zaleca się unikanie kontaktu z powszechnymi alergenami. Takimi działaniami może być usunięcie z mieszkania dywanów, zastąpienie mydła specjalistycznymi produktami czy nieposiadanie zwierząt w domu,

Osoby chore są poddawane leczeniu objawowemu oraz przyczynowemu.

(Visited 38 times, 1 visits today)