Zaczerwienienia na skórze twarzy mogą pojawić się m.in. po intensywnym wysiłku, nadmiernej ilości stresu lub spożyciu ostrych przypraw. Wówczas jest to zupełnie normalna reakcja i nie ma powodów do obaw. Z kolei jeżeli czerwona i zaginiona cera utrzymuje się zbyt długo, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa.
Objawy też może być bowiem związanymi z poważnymi problemami skóry, wymagającymi natychmiastowego leczenia pod okiem specjalisty. To właśnie dlatego cera czerwona nie powinna być ignorowana.
Z zaczerwienieniami na twarzy zwykle zmagają się osoby posiadające cerę naczynkową. Na twarzy naczynka występują przede wszystkim na policzkach i okolicach wokół nosa. To właśnie w tych miejscach przede wszystkim widoczne są żyłki, tętniczki i stałe zaczerwienienia. Należy przypomnieć jednocześnie, że naczynka, które pękają, mogą doprowadzić do trądziku różowatego. Wówczas wypryski i krosty pojawiają się tylko na twarzy.
Cera czerwona – jakie mogą być inne przyczyny?
Ponadto cera czerwona i uporczywe plamy na twarzy mogą być wywołane przez:
- oparzenia słoneczne,
- odmrożenia,
- alergie,
- toczeń rumieniowaty.
Jak radzić sobie z cerą czerwoną? Podstawą jest odpowiednio dobrana i przemyślana pielęgnacja opierająca się przede wszystkim na kosmetykach przeznaczonych do cery wrażliwej i zaczerwienionej. Produkty takie nie zawierają substancji zapachowych, ani sztucznych barwników. Wszelkie niepokojące zmiany, nadmierne zaczerwienienia, niepokojące wypryski wymagają sprawdzenia i wizyty u dermatologa.