Jak radzić sobie z atakami paniki?

Lęk, strach i niepewność są czymś zupełnie normalnym i towarzyszą osobom w każdym wieku. Problemem może okazać się to, gdy uczucia te pojawiają się zbyt często. Wówczas mówimy o atakach paniki, które niejednokrotnie mogą utrudniać funkcjonowanie w codziennym życiu. W niektórych przypadkach emocje mogą okazać się tak silne, że nie będziemy w stanie zwalczyć ich samodzielnie. Doświadczeni specjaliści potrafią uporać się w zasadzie z każdym problem. Dlatego też nie powinniśmy się bać poprosić o pomoc. 

Ataki paniki w codziennym życiu 

Na początku warto jednak zastanowić się, czym w zasadzie są wyżej wspomniane ataki paniki. Otóż to nic innego, jak napadu lęku, które dotykają pacjentów bez konkretnej przyczyny. Niejednokrotnie tak silnym emocjom i uczuciu strachu towarzyszą również:

  • duszności, 
  • nerwobóle w klatce piersiowej, 
  • uderzenia gorąca, 
  • pocenie się.

Sposoby radzenia sobie z atakami paniki  

Zdarza się również, że podczas ataków paniki odczuwać można zupełne poczucie odrealnienia, czyli poczucia, że wszystko to, co dzieje się dookoła nas w danej chwili jest zwykłą fikcją i w rzeczywistości nigdy nie miało miejsca. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że pomimo licznych badań i wielu teorii po dziś dzień nie stwierdzono skąd i dlaczego biorą się napadu lęku. Jedynym skutecznym sposobem w walce z atakami paniki może okazać się właśnie wizyta w gabinecie specjalisty. Jednak wcześniej należy wykryć problem i podjąć natychmiastowe działanie. Warto wspomnieć również o tym jak ważne jest miejsce, w którym przetrwamy kolejny napad. Grunt, aby pacjenci czuli się tam bezpiecznie, ponieważ tylko tym sposobem możliwe jest uniknięcie nasilenia się kolejnych objawów. 

Bardzo ważny jest również kontakt z bliską i zaufaną osobą. Zdarza się, że nawet najkrótsza rozmowa jest w stanie rozwiać wszystkie wątpliwości niepewność i strach. To niebywale ważne! Ponadto odpowiednia osoba jest w stanie sprawić, że na krótką chwilę zapomnimy o bezsilności i wstydzie. Być może właśnie tak wygląda antidotum, aby uporać się z cyklicznie nawracającymi atakami paniki!

(Visited 34 times, 1 visits today)